آخرین خبرها
خانه / درباره هولوگرام

درباره هولوگرام

هولوگرام  چیست؟

0.988899001295298068_irannaz_com

پیشرفته ترین تکنولوژی صنعت چاپ که دارای یک افکت ۳ بُعــدی و ۲ بعدی که مانند یک ورق شبرنگ که در آن نوشته و تصویری در آن گنجانده شده است. این حالت چاپ را به وسیله لیزر انجام می دهند که با فرمول های ریاضی محاسبات دقیقی روی آن اجرا می کنند.  هر ساله برای جلوگیری از اینکه کسی بتواند هولوگرام را جعل کند هولوگرام های پیشرفته تر  و پیچیده تر تولید می شود تا این امکان که کسی بتواند آن را جعل کند را به حداکثر برسانیم.  در حال حاضر استفاده از هولوگرام مطمئن ترین و مقرون به صــرفـه ترین روش در جلوگیری از تقلب در مجامع بین المللی بشمار میرود.

////////////////////

ویژگی هولوگرام

analiz

 

در طراحی برچسب هولوگرام برای افزایش امنیت برچسب و جلوگیری از تقلب از جلوه (effect) های مختلف و متعددی استفاده میشود در تصویر بالا تعدادی از این جلوه ها و موارد امنیتی را مشاهده می کنید.

////////////////////

انواع اصلی هولوگرام

هولوگرام به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شود . هولوگرام انعکاس ( بازتاب) – هولوگرام بازتاب – هولوگرام بین بازتاب و انتقال که در زیر به شرح آن می پردازیم .

هولوگرام انعکاس ( بازتاب)

YSZM20100508113604

این نوع هولوگرام در واقع یک تصویر ۳ بعدی است که باتابش نور سفید نمایان می شود. تابش نور سفید در یک زاویه خاص به هولوگرام اشکال ۳ بعدی  طراحی شده در آن برای بیننده ظاهر می شود.

مثلا وقتی شما در جلوی آینه می ایستید می توانید ظاهر خود را ببینید علت آن تابش نور سفید به آینه و انعکاس آن به چشم شما ظاهر شما را نمایان می کند به همین صورت در هولوگرام هم انجام می شود ولی فرقش با آینه این است که هولوگرام مانند الماسی که در جلوی نور ( نور سفید) قرار می گیرد نورهایی با رنگ های مختلف ایجاد می کند.

هولوگرام انتقال

ocre

هولوگرام انتقال به جای نور سفید از نور لیزر استفاده می کند به این صورت که با تابش نور لیزر به هولوگرام می توان تصاویر و طاحی های به کار رفته در آن را دید.

مثلا یک هولوگرام کوچکی را در داخل اتاقی برده و به آن نور لیزر را بتابانید، در این صورت شما می توانید تصاویر درون هولوگرام را روی دیوار بینید.

هولوگرام های بین بازتاب وانتقال

بین حالت بازتاب و انتقال انواع مختلف هولوگرام وجود دارد از جمله :

هولوگرام برجسته :

هولوگرام برجسته در بسیاری از برنامه های امنیتی ( مثل پاسپورت ) کاربرد دارد. این روش یکی از موثرترین روشه می باشد زیرا جعل ( تقلب ) از آن بسیار دشوار ( به علت ساختار پیچیده ای که دارد) است. تقریبا تمامی کارت های اعتباری ، گذرنامه ها ، کارت ویزا و …. از این روش استفاده می برند.

هولوگرام برجسته یکی از محبوب ترین روش ها می باشد زیرا هم جعل آن بسیار دشوار و هم هزینه تولید آن پایین است. این روش بیشتر در تبلیغات ها ، برچسب های امنیتی ، کارت های پلاستیکی و ….. کاربرد دارد.

هولوگرام انتگرال :

هولوگرام انتگرال یکی از حالت های هولوگرام بازتاب می باشد. در این نوع هولوگرام یک سری عکس ( تصویر یک عکس ، تصویر گرافیکی و …. ) درباره یک محصول ، دراشکال های مختلف درآن گنجانده شده است. می توان به حالت منحنی ، صاف و …. در زوایای ۳۶۰ درجه نمایش داد. این نوع در بسیاری از برنامه های مختلف می باشد همچون در تبلیغات و هنر و …. کاربرد دارد.

هولوگرافی تداخل:

تغییرات میکروسکوپی ( تداخل در بین لبه های ۲ تصویر) ایجاد شده در هولوگرام را می توان اندازه گیری کرد و حتی زمان تداخل را بین تصویر مجازی جسم به طور مستقیم را با جسم واقعی اندازه گیری و مقایسه نمود.

هولوگرام چند گانه :

این هولوگرام به طور گسترده ای در برنامه های امروزی استفاده می شود. این نوع هولوگرام با ترکیب چند تصویر ( با ذخیره چند تصویر ) در شیوه هولوگرافی تولید می شود.

روش ضبط و پخش تصاویر ۳ بعدی باید تصاویر ثابت در حال حرکت باشد ( خاصیت هولوگرام چندگانه) . تعداد زیادی تصویر مسطح در زوایای مختلف در روی استوانه ای که در حال چرخش است که تصاویر ۳ بعدی را تشکیل می دهد.

هولوگرام تولید شده توسط رایانه :

هولوگرافی با فرمول های ریاضی ادغام شده ، که اساسا توسط ۳ عنصر اصلی ( منبع نور ، هولوگرام ، تصویر ) ایجاد می شود.

به این صورت که ۲عنصر آن از پیش تعیین شده و سومی با محاسبات ریاضی ایجاد می شود. ( توسط رایانه )

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*بالا